poniedziałek, 2 sierpnia 2021

„Czy naprawdę schamieliśmy?” George Orwell (Wydawnictwo MUZA)

 

 
(zdjęcie: Czytadło pisadło)

 "Istnieją książki, które czyta się na okrągło; książki, które stają się częścią wyposażenia naszego umysłu i kompletnie zmieniają poglądy na życie; książki, które się tylko podczytuje, lecz nigdy nie czyta
w całości; książki czytane jednym tchem, lecz po tygodniu zapominane” (cytat pochodzi z felietonu „Książki przeciw papierosom”).

George Orwell. Pisarz, publicysta, krytyk literacki... Baczny obserwator, komentator zastanej rzeczywistości (w tym politycznej, społecznej i kulturalnej), kronikarz, prowokator, wieszcz. Dla wielu przede wszystkim autor „Folwarku zwierzęcego” i „Roku 1984”, dla mniejszości - cenzor i demaskator mechanizmów systemów politycznych, w tym systemów totalitarnych oraz systemu politycznego Wielkiej Brytanii, wrażliwy na różnice i nierówności społeczne*. Jego działalność publicystyczno - literacką cechował humor oraz odwaga w głoszeniu zdecydowanych poglądów i manifestowaniu swojego punktu widzenia.

Orwell w swym sarkastycznym podejściu do tematów ważnych tworzył teksty lekkie w swej formie i odbiorze. Możemy tej lekkości doświadczyć chociażby w najnowszym zbiorze jego dzieł wydanym nakładem wydawnictwa MUZA, pt. „Czy naprawdę schamieliśmy?” zawierającym nieznane eseje, szkice, opowiadania i felietony. Jak czytamy w notce od wydawnictwa „jest w tym zbiorze wielka polityka, są doniosłe kwestie społeczne powojennej Europy, ale też ciekawe obserwacje i refleksje dotyczące kultury masowej, angielskiej przyrody oraz wielkiej i popularnej literatury”. Czytelnik znajdzie w nim zatem informacje i poglądy o historycznym już zabarwieniu, osadzone w realiach czasów wojny i powojennych, ale i tematy dalej aktualne, bo tyczące się bliskich również nam problemów społecznych. Mówiąc o tym ostatnim należy wspomnieć chociażby o zjawisku rasizmu, czy poruszonej w cytowanym powyżej felietonie kwestii nałogu tytoniowego, którą Orwell zderza ze społecznym zapotrzebowaniem czytelniczym: papierosy kontra książki. Wszystko to zaserwowane w typowej dla autora formie, czyli z dystansem, wnikliwością i krytycyzmem. Waga poruszonych przez autora zagadnień jest skrajna, co świadczy najdobitniej o jego kunszcie pisarskim, obyciu, umiejętności krytycznego myślenia i analizowania. Aktualność poruszonych kwestii nadaje publikacji charakteru ponadczasowego i uniwersalnego. Zaznaczyć przy tym należy, niejako na marginesie, że zbiór ten będzie dla badaczy kolejnym źródłem studiów nad orwellowską twórczością. Ważnym jego atutem jest przy tym autonomiczność poszczególnych utworów przekładająca się na swobodę czytelniczą, której jedynym ograniczeniem zdają się być upodobania literackie. Każdy tekst jest całością, można je czytać w dowolnej kolejności i dowolnym czasie, wracać i odkrywać od nowa, czytać na okrągło, bądź tylko podczytywać, ale raczej o nich nie zapomnieć.



Bardzo dziękuję Wydawnictwu za przesłanie egzemplarza książki :)


* zob. https://pl.wikipedia.org/wiki/George_Orwell

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz