wtorek, 15 maja 2018

„Wadera” Piotr Korda (Wydawnictwo Nasza Księgarnia)


Piotr Korda - polski pisarz, lekarz weterynarii, etolog i popularyzator nauki*.
Wadera” - powieść przygodowa autorstwa Piotra Kordy, której akcja rozgrywa się kilkanaście tysięcy lat temu i pokazuje próbę udomowienia przodka psa przez człowieka. Opowiada o ich wspólnych przygodach nad Wielką Rzeką i dzikich zboczach Głębokiego Jaru**.
(fot. Magdalena Żukowska)
To tak w wielkim skrócie. Należy bowiem dodać, że książka Piotra Kordy „Wadera” to studium procesu jakim było oswojenie i podporządkowanie sobie wilka przez naszego przodka. To historia ewolucji relacji między człowiekiem i zwierzęciem, począwszy od nieufności i strachu, a skończywszy na zażyłości, przyjaźni i oddaniu. A to wszystko okraszone pięknymi, plastycznymi opisami przyrody – tej prastarej, niezmąconej jeszcze ludzkimi działaniami.
Wraz z Brodatym, Małym, Waderą, Grzywą... zanurzamy się w tę pierwotność, dziewiczość, nieskazitelność świata roślin i zwierząt. Obserwujemy jego przemianę, przeobrażanie się ukierunkowane niezmiennymi, surowymi, ale przy tym niezwykle sprawiedliwymi prawami natury.
W klimat powieści, tę dziewiczość ówczesnego świata, wprowadza nas piękny, literacki, a zarazem niezwykle plastyczny język. To on uruchamia skostniałe pokłady wyobraźni, to dzięki niemu widzimy..., czujemy..., słyszymy... Widzimy piękno prastarej przyrody, ale i jej bezwględność, czujemy zapach wilgotnej ziemi i mchu, ale i głód, słyszymy trzask życiodajnego ognia, ale i odgłosy polowania. I to wszystko zarówno z perspektywy człowieka, jak i zwierzęcia. A może raczej przede wszystkim zwierzęcia. Autor bowiem w niezwykle wiarygodny sposób potrafił oddać specyfikę, naturę, „duchowość” zwierząt. Stosowane częstokroć zdrobnienia świadczą przy tym o niezwykłej wrażliwości i empatii wobec nich. Pojawiające się przed oczami obrazy wyostrzają czarno-białe ryciny autorstwa Stanisława Rozwadowskiego. Na tle współczesnej literatury są one bezspornym atutem książki. Ich prostota kapitalnie wkomponowuje się w prymitywizm nakreślonego piórem świata. Prymitywizm rozumiany jako dzikość, pierwotność, ascetyczność...
Myślę, że powieść Piotra Kordy można polecić każdemu, nie tylko miłośnikom Adama Wajraka. Choć jak sam autor stwierdza „zdarzenia, z którymi Czytelnik zapoznał się w tej książce, nie są faktami historycznymi”, kształtują one hipotetyczny, ale nie nierealny obraz czasów prehistorycznych. Oddziaływują na skrywane pokłady wrażliwości na piękno przyrody. W tym kontekście „Wadera” może stanowić swoisty rodzaj manifestu, którego osią jest samowystarczalność, samodzielność i sprawiedliwość natury, jeśli tylko nie zechcemy jej przeszkadzać...







** źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wadera_(powieść)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz